Przeskocz do treści

Międzynarodowy Dzień Białej Laski

15 października to święto osób niewidomych i niedowidzących zwane Międzynarodowym Dniem Białej Laski.

Odpowiadając na apel uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Bydgoszczy, Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika we Fromborku postanowiła zaangażować się w kampanię społeczną pod hasłem: "Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie!" Celem kampanii jest kształtowanie postaw opartych na otwartości, tolerancji i empatii wobec osób niepełnosprawnych wzrokowo oraz zwiększenie ich integracji ze środowiskiem społecznym. Światowy Dzień Białej Laski obchodzony jest w Polsce od 1993 roku.

W bieżącym roku szkolnym znany nam od wielu lat Mikołaj Kosicki – niewidomy wychowanek ośrodka czyta nam fragment książki napisanej pismem Braille'a „Niewidzialny świat” – o słońcu.

Dzięki uprzejmości Mikołaja możemy obejrzeć również Jego zdjęcia z wycieczek. Oglądając je dowiadujemy się, że nawet osoby niepełnosprawne mogą samodzielnie żyć i funkcjonować, mimo swojej niepełnosprawności. Oni wciąż pokonują bariery i ograniczenia, a wszystko po to, by stać się pełnosprawnymi uczestnikami życia społecznego.

Uczniowie klasy III oraz uczniowie w czasie zajęć w świetlicy szkolnej wykonali karty okolicznościowe, które zostaną przekazane wychowankom Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Bydgoszczy. Uczniowie klasy IV, VI b zredagowali treść życzeń kierowanych do wychowanków ośrodka. Na korytarzu szkolnym została wykonana gazetka informacyjna, kierowana do uczniów mówiąca i problemie niewidomych i niedowidzących. W klasach VII a i b oraz VIII przybliżono historią białej laski oraz ośrodka. Zaprezentowano również filmy: Weronika czyta list Adama, Rehabilitacja wzroku, Orientacja przestrzenna, Integracja osoby z niepełnosprawnością.

Font Resize