Przeskocz do treści

UWAGA konkurs !!! Światowy Dzień Zwierząt

4 października obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt. W tym roku skupimy się na jeżach. Będące pod ścisłą ochroną jeże tracą swoje naturalne środowisko

bytowania i trafiają w pobliże siedzib ludzkich, w tym do miast. Są tam narażone na liczne niebezpieczeństwa. Bez pomocy ze strony człowieka w Polsce może zabraknąć jeży. Żyjąc w pobliżu człowieka, jeże narażone są na wiele niebezpieczeństw. Ogromna ich ilość ginie pod kołami samochodów. Kolejne zostają ranne lub zabite przy koszeniu trawników oraz innych pracach ogrodowych. Jeżom zagraża wypalanie traw. Wiele z nich ginie podczas palenia liści oraz gałęzi w ogrodach. Założenie kompostu będzie przysługą dla jeży, gdyż lubią się w nim zagrzebywać na zimę. Jeże giną również od trucizn stosowanych przez człowieka m.in. przeciwko ślimakom. Jeż, który zjadł żywego ślimaka, który wcześniej miał kontakt z trucizną, ginie w ogromnych męczarniach. Zagrożenie dla jeży stanowią również psy. Trudno w to uwierzyć, ale zdarza się również, że ludzie celowo robią krzywdę małym kolczastym zwierzętom. Śmierć samicy jeża, mającej młode, prowadzi również do zagłady małych jeżyków, niezdolnych do samodzielnego życia.

Jeż jest ssakiem głównie owadożernym. Ale na jego pokarm składają się też m.in. małe gryzonie i sporadycznie opadłe owoce. Jeże żyją pojedynczo, poza czasem kiedy matka opiekuje się młodymi. Charakterystyczne igły jeży to przekształcone włosy. Zwijanie się w kulkę z nastroszonymi kolcami umożliwia jeżom obronę przed drapieżnikami. Podczas zimy jeże hibernują. Mogą w ten sposób przetrwać zimną połowę roku, kiedy nie miałyby możliwości zdobycia pożywienia. Jesienią jeże przybywają na wadze, a kiedy temperatura spada, znajdują kryjówkę, w której przesypiają zimę. Takim zimowym schronieniem może być właśnie pryzma liści, kompostu lub specjalnie zbudowany domek.

Jeże potrzebują pomocy

Dlatego ogłaszamy konkurs DOMEK DLA JEŻA

O pomoc możecie poprosić rodziców lub dziadka. Jak zbudować domek dla jeża w ogrodzie? Obejrzyjcie film na YouTube:

https://www.youtube.com/watch?v=-FAx0930_l0


Czekamy na Wasze pomysły. Domki znajdą odpowiednie miejsce w otaczającej nas przestrzeni wokół szkoły. Czekają na was nagrody!

Domki należy przekazać do bibliotekarza Barbary Gawron lub pedagoga Krystyny Sieniawskiej do 15 października 2020r.

Font Resize