Przeskocz do treści

FIKUŚNE LEKTURKI SPOD CHMURKI

Uczniowie klas I - III Szkoły Podstawowej im Mikołaja Kopernika we Fromborku zakończyli realizacje pierwszego modułu projektu CZYTAM Z KLASĄ "Lekturki spod chmurki”

Klasa Ia
W ramach projektu obejrzeliśmy filmik promujący projekt i ulepiliśmy Czytusie. Do realizacji I modułu wybraliśmy baśń H. Ch. Andersena pt. "Calineczka", którą przeczytała nam P. Anna Szyszło (mama Marty). Każdy uczeń otrzymał swój Lekturnik, w którym wykonał pierwsze obowiązkowe zadanie: pokolorował okładkę, podpisał się i uzupełnił strony związane z pierwszą przeczytaną lekturą. Zorganizowaliśmy w klasie kącik czytelniczy, tu się spotykamy i wspólnie z wychowawcą czytamy lektury. Umieściliśmy w pobliżu kącika logo projektu. Następnie przygotowaliśmy z całą klasą plakat zachęcający innych do przeczytania tej lektury. Ostatnim zadaniem, jakie zrealizowaliśmy było odrysowanie na dużym arkuszu szarego papieru konturu jednego z Nas (I grupa odrysowała Antosię, II Julię - koleżanki z klasy) i wykonanie postaci głównego bohatera- Calineczki, z różnych materiałów.
W miłej i życzliwej atmosferze zrealizowaliśmy I moduł projektu. Uczniowie z przyjemnością wykonali wszystkie zadania. Jesteśmy gotowi na II moduł.

Uczniowie klasy Ib z Zespołu Szkół we Fromborku w październiku przystąpili do realizacji projektu. Najpierw przygotowaliśmy nasze lekturniki, pięknie je ozdabiając oraz kącik czytelniczy w naszej klasie. Kolejnym zadaniem było wybranie lektury - "Niezwykłe przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)" oraz zaproszenie do wspólnego czytania jednej z Mam - Pani Gosi. Kolejnym etapem było wypełnianie lekturników - wszyscy pierwszoklasiści dzielnie, cierpliwie uzupełniali kolejne linijki. Następnie przygotowaliśmy kolorowe zakładki do książek. Na zakończenie uczniowie wyklejali z kolorowej włóczki skarpetki według własnego pomysłu i możliwości.

Klasa II

Uczniowie Klasy III Zespołu Szkół Szkoły Podstawowej im Mikołaja Kopernika we Fromborku zakończyli realizacje pierwszego modułu projektu pt. „Czytam z klasą” Lekturki spod chmurki” Moduł I. Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn”.
Wraz z uczniami przygotowaliśmy Kącik Czytelniczy, gdzie uczniowie mogli usiąść, wybrać z półki książeczkę przeczytać, pokolorować wybrane ilustracje. Dzieci wykonały gazetkę promującą projekt i umieściliśmy plakat Projektu. To były działania, które sprawiły dzieciakom mnóstwo radości.
Wspólnie wybraliśmy lekturę Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn”. Zapoznałam dzieci z szwedzką pisarkę dzieciecą - Astrid Lindgren. W ramach kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” zaprosiliśmy rodzica, który przeczytał fragmenty książki. Następnie uczniowie samodzielnie przeczytali lekturę w domu. Następnie omówiliśmy lekturę w klasie. Stworzyliśmy mapę myślową „Bohaterowie lektury „Dzieci z Bullerbyn””. Bawiliśmy się w „Prawdę” czy „Fałsz”, była krzyżówka i pisaliśmy list do dzieci z Bullerbyn.
Założyliśmy lekturniki oraz uzupełniliśmy strony dotyczące pierwszej lektury.
Zaprojektowaliśmy i wykonaliśmy samodzielnie zakładki do książek, na których umieściliśmy postacie i ciekawe wydarzenia z lektury.
Na dużym arkuszu szarego papieru odrysowywaliśmy kontur koleżanki i wykonaliśmy pastelami postać głównej bohaterki „Dzieci z Bullerbyn” – Lisy. Dzieciom tak się spodobała wykonana praca, że powstały na szarym papierze wszystkie postacie z lektury. Techniki były różne- malowanie farbami, kredki świecowe, pastele, wydzieranki z kolorowego papieru. Wszyscy się świetnie bawili.
W grupach dzieci wykonały makietę Zagrody Środkowej w której żyli Lisa, Lasse i Bosse, Zagrodę Północną gdzie mieszkały Britta i Anna, oraz Zagrodę Południową, w której mieszkał Olle. Moje dzieciaki miały możliwość przedstawienia małego planu wioski z domkami bohaterów książki. Kierując się własnym pomysłem, kreatywnością i wyobrażeniem tego co opisane w książce uczniowie wykonali prześliczne dzieła. 

Prace umieściliśmy i wywiesiliśmy w klasie. Szczęśliwi i zadowoleni czekamy z niecierpliwością na moduł drugi. 

Skip to content