Przeskocz do treści

Wycieczka do JRG 2 Komendy Miejskiej w Elblągu

06.04.2017r. uczniowie kl.IIIa SP wraz z wychowawczynią Bożeną Baniewicz i rodzicami pojechali do JRG 2 Komendy Miejskiej w Elblągu. Podczas zajęć ze strażakami w Elbląskiej Sali Edukacyjnej „OGNIK”, dzieci miały możliwość wzięcia udziału w specjalnie przygotowanych dla nich zajęciach podczas których nabyły nowe umiejętności i zdobyły wiedzę min. o zagrożeniach pożarowych w domu, w szkole, o alarmowaniu służb ratowniczych i postępowaniu podczas pożaru, o zasadach ewakuacji. W tym zakresie podczas spotkania z dziećmi wykorzystano min. filmy edukacyjne przygotowane specjalnie przez MEN, materiały udostępnione przez KGPSP min. w ramach akcji CZAD i Ogień – Obudź czujność!, oraz materiały własne. Zajęcia miały formę nauki przez zabawę, ćwiczenia i prezentacje. Największą atrakcją dla dzieci, była możliwość zobaczenia symulowanego pożaru mieszkania (efekty: światło, dym, dźwięk) oraz zwiedzenia „spalonych” pomieszczeń mieszkania i znalezienie przyczyn powstania pożaru (miejsca oznakowane specjalnymi tablicami informacyjnymi). Dzieci mogły:
- same uruchomić alarm pożarowy, naciskając przycisk ROP,
- zobaczyć jak działa w praktyce prawdziwa czujka dymu czy czadu,
- spróbowały powiadomić o zagrożeniu dyspozytora z wykorzystaniem telefonu alarmowego 112 i 998 (alarmowanie w obrębie sali),
- przećwiczyły ewakuację w zadymionym pomieszczeniu.
Na czas uczestnictwa w zajęciach każde dziecko ubrało się w strój strażacki oraz założyło hełm. Na zakończenie zajęć, po wejściu na strażacką drabinę i uderzeniem w strażacki dzwon, każde dziecko otrzyma specjalny certyfikat Małego Strażaka od ogniomistrza Żarka – psa-maskotki naszego OGNIKA, oraz książeczkę dot. bezpieczeństwa pożarowego.
Organizatorem wyjazdu był pan Jarosław Makarewicz. Rodzice sami swoimi samochodami zawieźli dzieci do Elbląga. Pani Elwirze Dąbrowskiej, Panu – Jarosławowi Makarewiczowi, Tomaszowi Stankiewiczowi i Sławomirowi Niewiadomskiemu – ogromne podziękowanie.

Skip to content