Przeskocz do treści

Szkolny Tydzień Profilaktyki

Nowy rok szkolny rozpoczęliśmy Szkolnym Tygodniem Profilaktyki pod hasłem:Znowu razem!!!!- czyli odnawiamy relacje koleżeńskie, wspieramy się,  aktywnie i bezpiecznie spędzamy czas  oraz uczymy się, pomagamy sobie nawzajem i zapobiegamy zagrożeniom!!!

Cieszyliśmy się bardzo z powrotu do nauki stacjonarnej i tym, że znowu możemy się codziennie spotykać. Przez cały tydzień, w zespołach klasowych robiliśmy dużo interesujących rzeczy, które znacznie nas do siebie zbliżyły, ale też wiele nauczyły. Każdy dzień obfitował w wiele ciekawych wydarzeń m.in.:

  1. Każda klasa odbyła wycieczkę poza teren szkoły. Były to rajdy piesze, spacery po okolicy, gry terenowe, ogniska, czytanie wierszy o jesieni na łonie natury.

2. W celu podniesienia kondycji fizycznej, wszyscy uczniowie wzięli udział w klasowych igrzyskach „Mały Maraton”, podczas których liczono każdej klasie i każdemu uczniowi ilość przebiegniętych kilometrów. Bieganie odbywało się podczas lekcji wychowania fizycznego. Każda klasa miała za zadanie wyłonić swojego mistrza, który zostanie nagrodzony. Nagrodę otrzyma również klasa, która zebrała największą ilość kilometrów.

3. W niektórych klasach odbyły się festiwale talentów, podczas których uczniowie prezentowali swoje pasje i zainteresowania.

4. Uczniowie podejmowali również aktywność polegającą na wykonaniu pracy na rzecz szkoły, i tak posadzono nowe rośliny, wypielęgnowano klomby kwiatowe oraz wykonano gazetkę o jesieni.

5. Nie mogło zabraknąć też tematu zdrowego jedzenia. Najmłodsze klasy podczas zorganizowanego Dnia Marchewki uczyły się o cennych źródłach witamin i samodzielnie wykonały sok marchewkowy. Powstały również plakaty pod hasłem: „Kto o zdrowie dba- ten dobrze się ma”.

6. Uczniowie wykonywali także plakaty tzw. "Wizytówki", które zostały  umieszczone na drzwiach sal lekcyjnych. Wizytówki, były wyróżnikiem danej klasy i  przedstawiały podejście do tematyki niebezpieczeństw związanych z uzależnieniami.

7. Wśród najmłodszych uczniów odbyły się zajęcia profilaktyki próchnicy zębów. Udzielono dzieciom wskazówek jak dbać o zęby, żeby uniknąć próchnicy.

8. Wiele radości sprawił wszystkim piątek- dzień mody i kreatywności -  „Strój na opak”. Uczniowie przyszli do szkoły w strojach własnego pomysłu. Było bardzo wesoło i kolorowo.

9. Uczniowie klasy IV rozpoczęli realizację Programu Antynikotynowej Edukacji Zdrowotnej “Bieg po zdrowie” .

10. Odbyło się również szkolenie uczniów z młodszych klas w ramach Programu Edukacyjnego „Ratujemy i uczymy ratować” .

11. Starsi uczniowie podczas zajęć edukacyjnych zostali zapoznani z kampanią społeczną: “Nastoletnia depresja”. Został im przybliżony problem depresji wśród dzieci i młodzieży. Powstały również na szkolnych korytarzach gazetki informacyjne sygnalizujące ten problem.

12. Przeprowadzono także akcję “Lekki tornister”, podczas której ważono tornistry uczniów i zwracano im uwagę na to, że zabierają do szkoły dużo niepotrzebnych rzeczy dźwigając ciężkie plecaki, co z kolei skutkuje wadami postawy.

13. Podczas tygodnia profilaktyki powstały też ciekawe lapbooki na temat koleżeństwa i wzajemnej pomocy- “Dobry kolega, dobra koleżanka”.

Szkolny Tydzień Profilaktyki był czasem, który na nowo zintegrował zespoły klasowe, rozbudził ciekawość i kreatywność uczniów. Przybliżył i wyjaśnił im wiele nurtujących ich problemów. Był to czas dobrze spędzony. Pogada też okazała się łaskawa. Teraz, z naładowanymi akumulatorami, możemy rozpoczynać naukę z nadzieją, że to będzie dobry rok.

Skip to content