Przeskocz do treści

Szkolny Tydzień Profilaktyki

W dniach 18-22.03.2024. odbył się Szkolny Tydzień Profilaktyki pod hasłem: Gonimy formę i budzimy się z wiosną do życia!!! Program w tych dniach obfitowała w wiele atrakcji, które stały się zarazem dobrą lekcją do tego, jak żyć zdrowo, lubić siebie i radzić sobie z problemami.

Profilaktyczny tydzień rozpoczęło spotkanie z przedstawicielem Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Braniewie Panią Beatą Marciniak, która poprowadziła zajęcia edukacyjne na temat: Zbilansowana dieta i aktywność fizyczna w zapobieganiu chorób dietozależnych.
W kolejnych dniach uczniowie klas IV i V uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych

„ Skrzynia Skarbów, prowadzonych przez specjalistę Centrum Edukacji i Profilaktyki Dialog z Krakowa. Uczniowie rozpoznali swoje mocne strony, uczyli się współpracy i prawidłowej komunikacji. Efektem ich pracy stały się osobiste skrzynie skarbów, które uświadomiły im jakie wartości w życiu są najważniejsze, że rzeczy materialne, to wcale nie najcenniejszy skarb. Wyjątkowe natomiast jest to, co kryje się w nas samych i czym możemy dzielić się z innymi.

Pierwszego dnia wiosny odbył się Dzień Sportu pod hasłem: W podskokach szukamy wiosny. Wszystkie klasy wyruszyły na półgodzinne klasowe spacerowanie zaproponowaną przez siebie trasą. Odbyły się również rozgrywki sportowe w sali gimnastycznej (niestety pogoda nas w tym dniu nie rozpieściła) na tzw. ścieżce zdrowia, którą musiało przejść każde dziecko. Po aktywności fizycznej przyszedł czas na zdrowy poczęstunek przy szkolnym stole obfitości, na którym znalazły się zdrowe potrawy przygotowane przez uczniów i rodziców. Po poczęstunku odbyły się kalambury pod hasłem- zgadnij jaka to dyscyplina sportu. Każda klasa przygotowała kalambur do odgadnięcia przedstawiający ciekawą, nową, nieznaną  dyscyplinę sportu.

Specjalne zadanie czekało uczniów klas VII i VIII, którzy realizowali projekt badawczy pod hasłem: Prześwietlamy uczniowskie kanapniki, w ramach realizacji Programu Trzymaj Formę. Przez dwa tygodnie dyskretnie obserwowali, co ich młodsi koledzy z klas IV i V jedzą na drugie śniadanie, następnie opracowali i przeprowadzili wśród nich ankiety. Po analizie wyników sformułowali wnioski, przygotowali prezentacje multimedialne obrazujące wyniki badań i wskazówki, co powinni robić, by żyć zdrowiej.

Podczas Szkolnego Tygodnia Profilaktyki odbyły się również inne interesujące zajęcia:
- testy sprawności fizycznej Zuchory (szybkości, gibkości, siły ramion, siły mięśni brzucha, wytrzymałości)- uczniowie w parach mierzyli sobie czas i zapisywali wyniki na kartkach,
- na lekcjach z wychowawcami przeprowadzono testy wydolności fizycznej- uczniowie mierzyli tętno na tętnicy promieniowej przed i po wysiłku,
- na lekcjach biologii i przyrody uczniowie wzięli pod lupę etykiety, analizowali je i dowiedzieli się co można z nich wyczytać,
- odbyły się konkursy plastyczne: Zdrowie kredką malowane- projektowanie ulotek zachęcających do zdrowego stylu życia oraz “Zaprojektuj koszulkę z napisem profilaktycznym” ,
- przeprowadzono akcję ważenia plecaków w klasach 4 i 5  oraz klas I – III,
-  odbyły się zajęcia edukacyjne pod hasłem: Znamię! Znam je! i Uwaga kleszcze! Prowadzone przez pielęgniarkę medycyny szkolnej,
- przeprowadzono warsztaty profilaktyczno – wychowawcze: “W klasie jest różnie, ale potrafimy się dogadać” (klasy I-III),
- odbyło się także szkolenie pierwszej pomocy przedmedycznej: “Ratujemy i Uczymy Ratować.

Jak widać działo się dużo!!! To był długi, ale jakże ciekawy tydzień. Każdy znalazł coś ciekawego dla siebie i z pewnością dobrze się przy tym bawił, w myśl naszego szkolnego hasła, że nauka i zabawa, to przyjemna sprawa.

Skip to content