Przeskocz do treści

Obchody Międzynarodowego Dnia Białej Laski.

15 października przypada święto osób niewidomych i niedowidzących zwane Międzynarodowym Dniem Białej Laski. Odpowiadając na apel uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Bydgoszczy, nasza szkoła postanowiła zaangażować się w kampanię społeczną pod hasłem: "Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie!" Celem kampanii jest kształtowanie postaw opartych na otwartości, tolerancji i empatii wobec osób niepełnosprawnych wzrokowo oraz zwiększenie ich integracji ze środowiskiem społecznym.
Światowy Dzień Białej Laski obchodzony jest w Polsce od 1993 roku. W tym dniu osoby niewidome i niedowidzące chcą przypomnieć widzącym, że mimo swojej niepełnosprawności potrafią samodzielnie żyć i funkcjonować, przy tak naprawdę niewielkiej pomocy innych ludzi. Wciąż pokonują bariery i ograniczenia, a wszystko po to, by stać się pełnosprawnymi uczestnikami życia społecznego. W ramach obchodów MDBL uczniowie naszej szkoły (17 i 18 października) wzięli udział w zajęciach warsztatowych prowadzonych przez przedstawicielkę Związku Niewidomych w Braniewie Panią Elżbietę Andrzejczyk oraz niewidomego wychowanka Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Bydgoszczy Mikołaja Kosickiego. W trakcie zajęć dzieci i młodzież dowiedzieli się, jak funkcjonują osoby z dysfunkcją wzroku oraz w jaki sposób można mądrze im pomagać. Nasi goście zaprezentowali uczniom specjalistyczny sprzęt, którym na co dzień posługują się osoby niewidome i niedowidzące. Zademonstrowali również technikę czytania i pisania alfabetem Braille'a. Ogromne zainteresowanie wśród uczniów wzbudził pokaz metody spożywania posiłków przez osoby niewidome opartej na tarczy zegara. Niezwykle ciekawym doświadczeniem okazał się również "spacer w ciemności" po schodach z użyciem białej laski, krótki kurs na przewodnika osoby niewidomej oraz rysowanie z zasłoniętymi oczami. Doskonałym podsumowaniem zajęć okazała się prezentacja filmu pt.: "N, jak niewidomy, czyli jak pomóc osobom z dysfunkcją wzroku".
Spotkania z zaproszonymi gośćmi wywołały wśród naszych uczniów wiele emocji. Uwrażliwiły ich na problem osób niepełnosprawnych wzrokowo, czego dowodem są bardzo interesujące prace plastyczne, które nie tylko ozdobiły szkolne korytarze, ale zaniosły przesłanie o tym, że niewidomi są wśród nas. Wystawa tych prac jest wyrazem szacunku dla wszystkich tych, którzy nas nie widzą. My teraz na pewno ICH ZOBACZYMY!!!!!        >>>>zdjęcia

Skip to content