Przeskocz do treści

Międzynarodowy Dzień Białej Laski

15 października obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Białej Laski. Działaniami akcji zostały objęte trzy klasy - klasa I, VII b i VIII a. Podczas zajęć edukacyjnych z uczniami klasy 8a i 7b przedstawiono krótką historię białej laski,

zapoznano uczniów z materiałami informacyjnymi dotyczącymi tego, jak mądrze wspierać i pomagać osobom niewidomym i niedowidzącym.
Uczniowie wczuli się w sytuację osób niewidomych i niedowidzących wykonując kilka ćwiczeń z zasłoniętymi oczami: przelewanie wody, rozpoznawanie kształtu liter i odczytywanie napisu wyklejonego plasteliną, spacer z laską po sali i omijanie przeszkód.
Do uczniów klasy I został zaproszony absolwent Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Bydgoszczy Mikołaj Kosicki. W tym roku Mikołaj opowiedział o swoim życiu, a także jak pokonuje bariery i ograniczenia oraz jak radzi sobie w życiu jako osoba niewidoma. Uczniowie klasy I mieli też okazję posłuchać fragmentu książki napisanej pismem Braille'a „Niewidzialny wszechświat”. Mogli też dotknąć kartek książki napisanej pismem Braille'a. Dzięki uprzejmości Mikołaja uczniowie mogli obejrzeć również jego zdjęcia z wycieczek w górach. Oglądając je, uczniowie zobaczyli, że nawet osoby niepełnosprawne mogą samodzielnie żyć i funkcjonować, mimo swojej niepełnosprawności. Na zakończenie uczniowie podziękowali Mikołajowi za wizytę, wręczając słodki upominek i podziękowanie za spotkanie. Uczniowie przygotowali również niespodziankę okolicznościową, które zostanie przekazane wychowankom Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego im. L. Braille'a w Bydgoszczy. Z okazji Dnia Białej Laski na korytarzu szkolnym została wykonana gazetka informacyjna, kierowana do uczniów mówiąca o problemie niewidomych i niedowidzących.

Koordynatorami akcji były Magdalena Hołubowska i Krystyna Sieniawska.

Skip to content