Przeskocz do treści

„Sprzątanie świata łączy ludzi”

Jak co roku przedszkolaki i uczniowie z Zespołu Szkół we Fromborku przystąpili do
30 Akcji Sprzątania Świata.

Przedszkolaki posprzątały wokół przedszkola i przyozdobili tarasy oraz rabaty wrzosami. Dzieci uczyły się segregacji śmieci i stworzyły prace plastyczne na temat ochrony naszej planety.

W szkole w klasach odbyły się zajęcia i warsztaty na temat segregacji odpadów oraz zasad „zero waste”; obejrzano filmy edukacyjne min. „Odpady - segregacja śmieci, recykling”. Uczniowie wykonali plakaty pod hasłem „Nie śmiecimy – Ziemię ratujemy”.
W dniu 15 września wszyscy ruszyli do zbierania śmieci w naszym miasteczku. Jak co roku wsparli nas druhowie z OSP, którzy sprawowali wraz z nauczycielami opiekę nad grupami, które sprzątały przydzielone im rejony. Klasa I spisała się na medal, sprzątając teren wokół szkoły, zebrała cztery worki śmieci. Drugoklasiści podczas sprzątania terenu wokół szkoły (wzdłuż ulicy Katedralnej i Młynarskiej), uzbierali 5 worków śmieci, w których znalazły się tradycyjnie butelki szklane i plastikowe, niedopałki papierosów, papierki oraz nietuzinkowe znaleziska takie jak wieszak, czy kołpak samochodowy. Klasa III sprzątała boisko przy ul. Krasickiego. Klasy czwarte na Osiedlu Słonecznym zebrały siedem worków śmieci, parę butów  i  telewizor. Klasy piąte i szósta sprzątały park. Klasa VII i VIII wybrały się najdalej – posprzątali plażę i plac rekreacyjny – zebrali 5 worków śmieci.

Po skończeniu sprzątania wszyscy spotkali się w ekologicznym duchu przy ognisku - wspólnie piekli jabłka oraz kiełbaski i dzielili się wrażeniami z akcji. Na ognisko zużyto drewno zebrane z połamanych przez wiatry gałęzi drzew wokół szkoły.

Naszą akcję pomógł nam przeprowadzić Urząd Miasta i Gminy we Fromborku oraz druhowie strażacy za co serdecznie dziękujemy.

W tym roku szkolnym  klasa I a przystąpiła do ogólnopolskiej akcji Sprzątania Świata. Uczniowie klasy I a wraz z wychowawcą  spisali się na medal, sprzątając teren wokół szkoły. Udało nam się zebrać cztery worki śmieci. Mając na uwadze tegoroczne hasło, na zajęciach plastycznych uczniowie wykonali prace ilustrujące cel akcji. Na zajęciach przyrodniczych przeprowadziliśmy pogadankę o działaniach jakie możemy podjąć, aby zmniejszyć ilość wytwarzanych odpadów, gdyż zmiany zaczynają się od małych rzeczy, które, wielokrotnie powtarzane, w perspektywie czasu stają się wielkie. W ramach akcji uczniowie obejrzeli film edukacyjny pt. Odpady - segregacja śmieci, recykling, a następnie samodzielnie dokonali segregacji.

W ramach akcji Sprzątanie Świata uczniowie klasy II omówili i opracowali kodeks młodego ekologa. Utrwalili znane im już pojęcia recykling i segregacja. Uczniowie mieli okazję czynnie przećwiczyć segregowanie śmieci. Brali udział w dyskusji, które zachowania sprzyjają trosce o środowisko, a które jemu szkodzą. Drugoklasiści w liczbie 14 uczniów wspólnie wykonali plakat Nie śmiecimy – Ziemię ratujemy. Podczas sprzątania terenu wokół szkoły, wspólnie uzbierali 5 worków śmieci, w których znalazły się tradycyjnie butelki szklane i plastikowe, niedopałki papierosów, papierki oraz nietuzinkowe znaleziska takie jak wieszak, kołpak samochodowy.

15 września uczestniczyliśmy w akcji sprzątania, ruszyliśmy w plener… i klasa VII weszła na promenadę z pełnym zaangażowaniem, ale w przeciwieństwie do poprzednich lat, nasza praca okazała się lżejsza niż oczekiwaliśmy. Zebraliśmy tylko dwa worki śmieci, co jest niezwykłym dowodem na to, jak skutecznie dbamy o otoczenie i jak wspólna świadomość wpływa na stan naszej przyrody.

Rok po roku, turyści i mieszkańcy, zrozumiawszy zagrożenie, jakie stanowią śmieci porozrzucane po lasach, plażach i ulicach, pozostawiają ich coraz mniej w naszym mieście.

Patrząc na to malownicze miasteczko nad Zalewem Wiślanym, na te piękne plaże
i promenady, nie możemy nie docenić tego, co udało się osiągnąć. Nasza determinacja, troska
o przyrodę i nasza gotowość do działania przynoszą konkretne efekty.

„Dzień Sprzątania Świata” we Fromborku, nie dość, że przypomniał nam o wspólnym obowiązku wobec planety, to również przypomniał nam, że każdy ma swoją rolę do odegrania w ochronie środowiska. Niech to będzie inspiracją dla nas wszystkich, aby kontynuować wspólne wysiłki i pielęgnować piękną planetę dla przyszłych pokoleń.

Pod koniec naszej ciężkiej pracy, zostaliśmy wynagrodzeni ogniskiem z jabłkami
i kiełbaskami, podczas którego wszyscy się świetnie bawili.

Kinga Ros i Aleks Myczkowski

W ramach akcji Sprzątanie Świata, uczniowie klasy VIII podczas zajęć  z wychowawcą wykonali wspólnie plakat propagujący segregowanie śmieci. Podczas zajęć omówiliśmy kolory pojemników i wymienialiśmy odpady, które powinny się  w nich znaleźć. Podczas wspólnego wyjścia w teren sprzątaliśmy plaże i plas rekreacyjny. W akcji brało udział  8 uczniów, którzy razem zebrali 3 worki śmieci.

Skip to content