Przeskocz do treści

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

20 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Kolorowy korowód uczniów miał przejść ulicami miasta, by przypomnieć dorosłym o tym, że dziecko to też człowiek, który ma i zna swoje prawa. Niestety pogoda spłatała figla i musieliśmy zostać w szkole. Nie przeszkodziło to jednak dobrej zabawie. Wszyscy uczniowie przygotowali kolorowe transparenty i plakaty z hasłami będącymi zarazem apelem o to, by respektowano ich prawa zawarte w Konwencji Praw Dziecka. Dodatkowo każdy uczeń przyniósł balonik z wybranym i wypisanym przez siebie prawem. Baloniki te zawisły później na "balonowych drzewkach", które nie tylko ozdobiły szkolne korytarze, ale też codziennie przypominają dzieciom ich prawa. Podczas wspólnego spotkania uczniowie, począwszy od najmłodszych a skończywszy na gimnazjalistach, prezentowali wiersze o prawach dziecka np. "Z czego się cieszą dzieci" T. Kubiaka, "Krzyknij NIE!" M. Przewoźniaka, czy "O prawach dziecka" M. Brykczyńskiego. Zaprezentowano również "List do rodziców" Janusza Korczaka. Wcześniej wszyscy uczniowie na zajęciach z wychowawcami własnoręcznie podpisali ten list i przekazali go swoim rodzicom. List ten miał pobudzić rodziców do refleksji nad tym, czy mądrze wychowują swoje dzieci i czy respektują ich prawa. Obchody Dnia Praw Dziecka podsumowała wspólnie zaśpiewana piosenka Majki Jeżowskiej "Wszystkie dzieci nasze są". Dobry nastrój towarzyszył uczniom przez cały dzień. Bawili się oni świetnie a uśmiech z ich kolorowych (pomalowanych specjalnie na ten dzień) twarzy nie schodził pewnie do samego wieczora. Nie ma bowiem nic piękniejszego od uśmiechu szczęśliwego dziecka.

Skip to content