Przeskocz do treści

BohaterON – włącz historię!

Uczniowie klas ósmych uczestniczyli w ogólnopolskiej kampanii BohaterON – włącz historię! Ma ona na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku.

Jest realizowana od 2016 roku przez trzy wrocławskie organizacje: Fundację Rosa, Fundację Sensoria i Fundację Pokolenia Kolumbów, których działaniom przyświeca hasło: Pamięć – Edukacja – Pomoc. Nazwa akcji stanowi połączenie dwóch słów – polskiego „bohater” oraz angielskiego „ON”, czyli „włączyć”. Angielskie „ON”, zapożyczone z popularnego przymiotnika „on-off”, dosłownie włącza historię bohatera – film lub prezentację.
Nazwa projektu ma również sygnalizować chęć włączenia do świadomości społecznej wydarzeń realizowanych w celu promocji dziejów naszego narodu oraz historii ludzi żyjących w czasach drugiej wojny światowej i wykazujących się patriotyczną postawą – osób, które nie chciały zostać bohaterami i wcale się za nich nie uważają, ale narażając swoje zdrowie za walkę o ojczyznę, stały się wzorami do naśladowania. W ramach realizowanych działań w klasach ósmych przeprowadzone zostały lekcje historii dotyczące Powstania Warszawskiego i edukacji patriotycznej. Uczniowie po zapoznaniu się z tematyką dotyczącą Powstania Warszawskiego, pracując w grupach wykonali infografiki zatytułowane. Plan „Burza” i decyzja o wybuchu powstania. Godzina „W” i pierwsze dni powstania. Brak pomocy ze strony sojuszników i Życie codzienne i sprawa kobiet. Infografiki zostały następnie wyeksponowane na ścianach szkolnego korytarza.

Skip to content