70-LECIE EDUKACJI FROMBORSKIEJ

Za nami Jubileusz 70-lecia edukacji fromborskiej będący świętem wszystkich placówek oświatowych działających na terenie Gminy Frombork od roku 1946 r. Główne uroczystości odbyły się w sobotę 25 lutego 2017 r. po kilku tygodniach wytężonych przygotowań i pracy wielu ludzi: pracowników szkoły, uczniów, rodziców i przyjaciół szkoły.

Podziękowania za udział w uroczystościach 70–lecia edukacji fromborskiej

Uroczystości jubileuszowe szkoły rozpoczęły się już tydzień wcześniej, 18 lutego
2017 r., kiedy to odbył się „Turniej pokoleń w piłce siatkowej” o puchar Dyrektora Zespołu Szkół we Fromborku. W rozgrywkach wzięło udział 12 drużyn reprezentujących uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum, absolwentów, pracowników i sympatyków fromborskich szkół. Był to dzień pełen emocji i wspomnień. Zwycięzcą turnieju, po emocjonującym meczu, okazała się drużyna absolwentów „SiPapy Team”, której serdecznie gratulujemy.

Tydzień później, uroczystości rozpoczęto Mszą Świętą w intencji uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły „ ...za tych co odeszli, ...za tych którzy tworzyli przeszłość, ...za tych którzy tworzą teraźniejszość..." w Bazylice Archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja we Fromborku, koncelebrowaną przez proboszcza parafii ks. prał. kan. dr Jacka Wojtkowskiego, księdza Piotra Brygołę i ks. Krzysztofa Narlocha. Homilię wygłosił ksiądz proboszcz Jacek Wojtkowski. Podczas Mszy Świętej pierwszy raz wystąpił chór parafialny.

Podczas przemarszu do szkoły, delegacja uczniów Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika, złożyła kwiaty pod pomnikiem patrona szkoły. O godzinie 11.15 rozpoczęła się część oficjalna spotkania, podczas której Pani Dyrektor Sylwia Mechlińska powitała przybyłych gości, pracowników, uczniów i absolwentów. Wyraziła radość i wdzięczność tym, którzy odpowiedzieli na zaproszenie i uczestniczyli w uroczystości. Pani Dyrektor przypomniała, że ten jubileusz, chociaż obchodzony w 70-lecie powstania pierwszej szkoły we Fromborku, tak naprawdę jest wspólnym świętem - jubileuszem wszystkich szkół i placówek oświatowych, które na przestrzeni 70 lat funkcjonowały na terenie Miasta i Gminy Frombork, a było ich wiele. Pierwsza polska szkoła powstała właśnie tu we Fromborku, ale mieliśmy również szkoły w Wielkim Wierznie, Jędrychowie, Krzyżewie, Biedkowie, był czas kiedy we Fromborku istniały dwie szkoły podstawowe oraz przedszkole, było tu również samodzielne gimnazjum. W roku 2004 powstał Zespół Szkół, który tak naprawdę stał się spadkobiercą wszystkich placówek oświatowych w naszej gminie. Na przestrzeni tych 70 lat zmieniały się nazwy szkół i powstawały nowe większe budynki. Szkoła jednak to nie nazwa, to nie budynek, a ludzie, którzy ją tworzyli i tworzą. Uczniowie, którzy są jej sercem, nauczyciele, którzy są jej duszą, pracownicy niepedagogiczni będący nieocenioną pomocą w wychowaniu młodego pokolenia, rodzice będący jej wsparciem i absolwenci, którzy są jej dumą. Pani Dyrektor stwierdziła, że bez względu na nazwę i miejsce jesteśmy od lat świadkami historii pisanej przez Nas wszystkich: uczniów, nauczycieli, pracowników niepedagogicznych, a także  rodziców i przyjaciół.

Po wystąpieniu dyrektora szkoły, głos zabrali zaproszeni goście: Pani Burmistrz Miasta
i Gminy Frombork, starszy wizytator Kuratorium Oświaty i Wychowania w Elblągu Pani Mirella Nowińska, Pani wicedyrektor Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku Anna Zienkiewicz, przedstawiciel Policji Kierownik Posterunku Policji we Fromborku Kazimierz Kubiak, Pani Joanna Lewandowska Dyrektor Powiatowego Domu Dziecka we Fromborku, przedstawiciel Szpitala we Fromborku Pan Wojciech Chybiński – wszyscy przekazali na ręce Pani Dyrektor życzenia pomyślności i sukcesów w pracy dydaktyczno-wychowawczej na dalsze lata funkcjonowania szkół.

Po wielu życzeniach i gratulacjach przyszedł czas na wspomnienia, podczas których głos zabrali byli dyrektorzy fromborskich szkół i przedszkola: Pani Halina Bielawska,
Pani Wiesława Szyrwińska, Pani Wiesława Mechlińska, Pan Mieczysław Dmochewicz,
Pan Zbigniew Wiernasz, Pani Lila Subkowska i Pani Edyta Kurowska, która wystąpiła
w imieniu Pana Edmunda Kurowskiego. Natomiast Pan Edward Urbanowicz, wieloletni trener, podzielił się wspomnieniami na temat szkolnej drużyny siatkarskiej i jej sukcesów.

Następnie odbyła się długo wyczekiwana część artystyczna „Z biegiem dni, z biegiem lat”
w wykonaniu absolwentów, nauczycieli, uczniów i przedszkolaków Zespołu Szkół
we Fromborku. Ważne wydarzenia minionych 70 lat przypominali nam konferansjerzy, będący absolwentami fromborskich szkół, a obecnie nasi nauczyciele, czyli Pani Edyta Kurowska i Pan Marcin Filipek. Przedstawione scenki i świetny występ aktorów, zarówno tych małych
i dużych, sprawił wszystkim ogromną radość.

Na zakończenie części oficjalnej, przy płonących na torcie świeczkach, odśpiewano szkole „sto lat”. Tort ufundowała Pani Małgorzata Wrońska Burmistrza Miasta i Gminy Frombork – za co serdecznie dziękujemy.

Po zakończeniu części oficjalnej rozpoczęło się zwiedzanie szkoły, podczas którego można było obejrzeć Zatrzymane w kadrze” wspomnienia, czyli wystawy okolicznościowe i prezentacje multimedialne. Na chwilę refleksji, wspomnienia i spotkania ze znajomymi, można było zatrzymać się w kawiarenkach, w których poczęstunek przygotowali rodzice naszych uczniów.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z uroczystości jubileuszu 70 – lecia edukacji fromborskiej.